Personal Protective Equipment
Filtered Search Results
Ansell HyFlex™ 11-571 Nitrile Industrial Gloves, Palm-Coated
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
The Hyflex™ 11-571 is the lightest ISO D/ ANSI A4-rated cut resistant glove offering 20% greater durability, providing enhanced comfort in abrasive conditions.
| Construction | Knit |
|---|---|
| Length (Metric) | 205 to 272 mm |
| Yarn Gauge | 15-gauge |
| Coating Material | Nitrile |
| EN388 Standard | EN 388:2016 +A1:2018 |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A4 |
| Material | HPPE,Carbon,Nylon,Spandex |
| Coated Area | Palm |
| Gender | Unisex |
| Hand | Specific |
| Product Type | Industrial Gloves |
| Model | 11571 |
| Latex Free | Yes |
| Certifications/Compliance | ANSI ABR 4, ANSI Cut A4, Ecovadis label, EN ISO 21420:2020, EN 16350:2014, EN 388:2016 +A1:2018, Food Contact, OEKO-TEX™ Hohenstein, Dermatologically Tested |
| Liner Material | HPPE, Carbon, Nylon, Spandex |
| Glove Cuff Style | Knit |
Ansell ENCORE™ Latex Textured Surgical Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Latex, powder free surgical gloves with a textured surface for exceptional instrument handling and grip.
| Series | ENCORE™ Latex Textured |
|---|---|
| Certifications/Compliance (Europe) | EN 16523-1, EN 374:2003, EN 420:2003 + A1:2009, EN 455 1-4, EN ISO 374-1:2016, EN ISO 374-5:2016, ISO 10282 |
| Color | Natural |
| Material | Latex |
| Exterior Finish | Fully Textured |
| Certifications/Compliance | ASTM D3577,ASTM D6978-05,ASTM D7160,ASTM F739 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | EN 556, ISO 11137-Part 1, ISO 13485, ISO 14001, ISO 9001 |
| AQL | 0.65 |
| Sterility | Sterile |
Ansell Derma Prene™ Ultra Sterile Surgical Neoprene Gloves
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile surgical gloves are constructed of 100% polychloroprene (neoprene) with no natural rubber.
| Length (Metric) | 29 cm |
|---|---|
| Color | Dark Green |
| Length (English) | 11.5 in. |
| Material | Neoprene |
| Powdered | Powder Free |
| Sterility | Sterile |
| Finger Thickness (Metric) | 0.20 mm |
| Thickness (Metric) | 0.20 mm |
| Series | Derma Prene™ |
| Certifications/Compliance (Europe) | EN46001 |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Certifications/Compliance | ASTM D3577 |
| Manufacturing/QMS Audit Standards | ISO 9001, ISO 13485 |
| Palm Thickness (Metric) | 0.19 mm |
Ansell HyFlex™ 11-318 Industrial Knit Gloves
Lightweight industrial knit gloves offer barehand-like comfort and touchscreen compatibility.
| Construction | Knit |
|---|---|
| Length (Metric) | 21.2 cm |
| Yarn Gauge | 18 |
| Coating Material | Uncoated |
| EN388 Standard | EN 388:XX4XB, EN 388:X34X |
| Color | Gray |
| Length (English) | 8.3 in. |
| Cut Resistance Rating | ANSI A2 |
| Material | HPPE |
| Coated Area | Uncoated |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Assembly, Inspection, Automotive, Machinery, Maintenance |
| Hand | Specific |
| Glove Cuff Color | Gray |
| Series | HyFlex™ 11-318 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 2 |
| Certifications/Compliance (Europe) | CE, EN 420:2003 + A1:2009; Category II |
| Product Type | Cut-resistant Gloves |
| Model | 11-318 |
| Latex Free | Yes |
| Lining | Lined |
| Liner Material | Dyneema™ Diamond Technology |
| Glove Cuff Style | Knit |
| Puncture Rating | ANSI/ISEA 105-16 Level 0 |
Ansell HyFlex™ 11-801 Foam Nitrile Coated Nylon Gloves
Foam nitrile coated gloves offer an improved design that is up to 30% more breathable to enhance user comfort. The dark colored liner is suitable for slightly dirty or oily environments.
| Yarn Gauge | 15 |
|---|---|
| Coating Material | Nitrile Foam |
| Color | Gray |
| Cut Resistance Rating | ANSI A1 |
| Material | Nylon |
| Coated Area | Palm |
| For Use With (Application) | Automotive, Machinery/Equipment, Metal Fabrication, and Chemical Handling |
| Hand | Specific |
| Series | 11-801 |
| ANSI Abrasion Rating | ANSI 3 |
| Product Type | Dip-coated Gloves |
| Latex Free | Yes |
| Exterior Finish | No Texture |
| Glove Cuff Style | Knit |
Ansell™ BioClean-D™ Sterile Coveralls with Hood and Integrated Boots
SureTRACE
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Supports traceability with guaranteed access to certificates and proactive change notifications.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Sterile protection from head to toe in ISO Class 4 cleanroom environments.
| Certifications/Compliance (Europe) | EN ISO 13982-1:2004+A1:2010, EN ISO 13034:2005+A1:2009, EN ISO 14325, ASTM F739-12, EN 1149-5:2008, EN530, EN 7854, EN 6530, EN 13934-1, EN9073-4, EN 863 and EN 13935-2, ISO 11137-1:2006 |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Color | White |
| Model | S-BDFC |
| Certifications/Compliance | ISO 9001:2015 |
| For Use With (Application) | Cleanroom, Pharma, Controlled Environments, PPE, Pharmacy Compounding, Manufacturing, Industrial |
| Sterility | Sterile |
DuPont™ Tyvek™ IsoClean™ Coverall (all)
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Tyvek coveralls provide an inherent barrier to particles, microorganisms, and non-hazardous light liquid splash. Bound seams reduce the potential for particle penetration.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Neck Style | Collared |
| Color | White |
| Sleeve Style | Dolman |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Barrier to Dry Particles, Microorganisms, and Non-Hazardous Liquids in Controlled Environments |
| Sterility | Non-sterile |
| Thickness | 5.4 mil |
| Seam Type | Bound |
| Product Type | Cleanroom Coveralls |
| Cleanroom Class | Class 1000 (ISO 6) |
| Packaging | Bulk |
| Ankle Style | Covered Elastic |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Bound |
Ansell KleenGuard™ A20 Breathable Particle Protection Frocks
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Protection against dry particulates and light liquid sprays
| Color | White |
|---|---|
| Material | SMS |
| Certifications/Compliance | NFPA 99 |
| Closure Type | Snaps |
Ansell Kimtech™ A8 Certified Lab Coats with Knit Cuffs and Collar
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Breathable SMS lab coats protect from light fluid contact and feature soft knit cuffs and 3 pockets. Choose from white or blue colors.
| Includes | Hanging Neck Loop |
|---|---|
| Disposable | Limited-use |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
DuPont™ Tyvek™ 400 Lab Coat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Limited-use lab coats offer easy donning and doffing and provide an ideal balance of protection, durability, and comfort.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Model | TY212SWH |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| For Use With (Application) | Lead and Asbestos Abatement, Remediation, General Maintenance, Spray Painting, Cleaning |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Lay Down |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
DuPont™ Tyvek™ 400 Lab Coat
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Limited-use lab coats provide protection and durability. Meets USMCA standards.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Seam Type | Serged |
| Color | White |
| Model | TY212SWH |
| Material | Tyvek |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Snaps |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 2 |
Medicom™ SafeWear™ High Performance Lab Coats, Jet Black
Single-use procedure SMS lab coats are designed to protect health professionals and patients from cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | Black |
| Material | SMS Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Matching Sewing Thread Color |
| Model | 8119 |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 12 Coats/Pk., 5 Packs/Cs. |
| Certifications/Compliance | AAMI, PB70 Level 2, FDA Class 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Medicom™ SafeWear™ High Performance Lab Coats, White Frost
Single-use procedure SMS lab coats are designed to protect health professionals and patients from cross contamination.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | SMS Polypropylene |
| Gender | Unisex |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | 3 |
| Includes | Matching Sewing Thread Color |
| Model | 8110 |
| Latex Free | Yes |
| No. per Pack | 12 Coats/Pk., 5 Packs/Cs. |
| Certifications/Compliance | AAMI, PB70 Level 2, FDA Class 1 |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Closure Type | Snaps |
| Collar Type | Knit |
Ansell Kimtech™ A8 Zippered Lab Coats
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Kimtech™ A8 Zippered Lab Coats are made with a protective 3-layer SMS fabric and are recommended where there is the potential for light fluid contact.
| Disposable | Limited-use |
|---|---|
| Color | White |
| Material | SMS |
| Gender | Unisex |
| Closure Type | Zipper |
| Collar Type | Mandarin |
| Sterility | Non-sterile |
| No. of Pockets | None |
Medicom™ SafeBasics™ Bouffant Caps
Spunbonded polypropylene bouffant caps are worn by healthcare personnel during various procedures to protect patients and materials from transfer of microorganisms and particulates.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Bouffant |
| Latex Free | Yes |
| Material | Spunbond Polypropylene |
| For Use With (Application) | Healthcare |
| Sterility | Non-sterile |